Már több mint 5000 évvel ezelőtt, Arisztotelész és Marco Polo feljegyzéseiben találkozhatunk a fajta feltételezett őseivel. Ekkor még a tibeti kolostorok, nyájak és otthonok őrzése volt a feladata. Nem csoda, hogy a mai napig benne él az idegenekkel szembeni bizalmatlanság és jó területvédő ösztön.
A tibeti masztiffok (vagy do khyi) származási helyük elszigeteltsége miatt szinte érintetlen megjelenést tudtak megőrizni. Az elviselhetetlen himalájai hegyek kitűnő védelmet jelentettek ennek a fajtának, génállománya igen tiszta, hiszen csak ritkán keveredett más kutyákkal és csak erős, kemény vastag szőrzettel rendelkező állatok tudtak itt túlélni. A helyiek nagyon vigyáztak rájuk, helyi különlegességként tartották számon és sokáig nem is adták el őket külföldi idegeneknek.
A 19. század elején került csak be Európába és hódította meg a nagytestű kutyafajták szerelmeseit. Az egyik első ismert tibeti masztiff, aki elérte a nyugati partokat egy kan volt, akit Lord Hardinge küldött Viktória királynőnek 1847-ben. Később, az 1880-as években VII. Eduárd brit király két kutyát vitt vissza Angliába. 1898-ban pedig a Berlini Állatkertben is született egy alom.
A fajtát napjaink egyik legdrágább kutyájaként tartják számon (2023-as internetes top listákon továbbra is az első öt legdrágább kutyafajta között szerepel), aminek következtében egyes helyeken (főleg Kínában) sokkal inkább státuszszimbólumként funkcionál, mint háziállatként.
A tibeti masztiff nyugodt, méltóságteljes, kiegyensúlyozott kutya. Noha családjához igen hűséges és odaadó, természetében a tartózkodó vonások és a függetlenség jegyei is jelen vannak. Számára természetes dolog, hogy őrizze a családot és az otthonát – erre bíztatni sem kell. A birtokán kívül nem tanúsít territoriális viselkedést, de az idegenekben másutt sem bízik.
Meg kell találni vele már kölyök korban a közös nevezőt a szigorú, de szeretetteljes nevelésben. Eléggé későn érő típus, nagyjából 3 éves korára mondható felnőttnek. Ha megfelelő volt a szocializációja, feltehetőleg nem lesz gondja a macskákkal és egyéb háziállatokkal.
A gyerekekkel szemben toleráns és óvatos.
Bármilyen vonzó is egy ilyen kutyát tartani, figyelembe kell venni, hogy nem mindenki számára lesz ideális választás. Ő egy független fajta, aki nem mindig keres gazdájától útmutatást. Élvezni fogja a hozzád való kötődést, de nem mindig engedelmeskedik, különösen olyan helyzetben, amikor úgy gondolja, hogy igaza van.
Ahogy a fotókon már láthattad, bizony nem egy ölbekutya méretről van szó. Az átlag 61 cm-70 cm marmagassághoz 50-80 kg nehéz súly társul általában. A tibeti masztiff egy nagytestű, erőt sugárzó, lenyűgöző megjelenésű kutya.
Feje viszonylag széles, nehéz és erős, minden irányból négyzetes alakúnak tűnik. A stopp határozottan kirajzolódik. Felső ajkai kissé rálógnak az alsókra. Szemei közepesen nagyok, barnák, picit ferde metszésűek és igen kifejező tekintetűek. Fülei közepesek, háromszög alakúak és előre bicsaklanak. Orrtükre széles, erősen pigmentált, orrlyukai tágak. Nyaka izmos, erős, háta egyenes, szintén erős. Farka közepesen hosszú, magasan tűzött, a hátára kunkorodó. Izmos, széles teste van. Hatalmas mancsai vannak, mozgása mérete ellenére meglepően könnyed. A hátsó lábakon farkaskarom is előfordulhat.
Oroszlánszerű, hosszú kétrétegű szőrzet jellemzi. A kanok általában nagyobb szőrtömeggel rendelkeznek, mint a szukák. A fedőszőrzet dús, félhosszú, testhez simuló, érdes tapintású és merev, míg az aljszőrzet gyapjas jellegű. Szőrzete a nyakán sörényt-, a vállán, gallért alkot. Színe lehet fekete, barna jegyekkel vagy a nélkül. De lehet arany, az őzbarnától a mélyvörösig, kékes-szürke, szürke-cser is. Illetve megengedett a fehér folt jelenléte a mellkason, a végtagokon és a farok hátulján.
A szabvány előírja a tibetiek megjelenését. A szőr sosem lehet hullámos, göndör vagy selymes. Fehér színben hivatalosan nem tenyészthető és a halvány bézs ill. krémszínű szőrzet sem elfogadható.
Szerencsére viszonylag az egészséges kutyafajták közé sorolható, azaz genetikai problémáik kevésbé szoktak előfordulni. Masszívak és kemények, akár a megjelenésük, immunrendszerük erős, de a nagy termet következtében kialakuló problémák őket sem kerülik el. Megfelelő tartással és etetéssel a lehetséges betegségek kockázata nagyban csökkenthető, így mindenképpen figyeljünk oda a kutyára, főként a kölykökre.
Előfordulhat pl. a nagytestű kutyák esetében jellemző csípőízületi diszplázia, melynek esetében a combcsont rendellenesen illeszkedik a csípőízülethez, ezzel komoly fájdalmakat és mozgással kapcsolatos problémákat okozva a kutyának. Műtéttel korrigálható, de komoly összegbe fog kerülni a rehabilitációval együtt. Megelőzése érdekében fontos, hogy kölyökkorban tartózkodjunk a túlzottan megterhelő fizikai aktivitástól és a lépcsőzéstől.
Hajlamosak lehetnek szívproblémákra, például a szívbillentyűk betegségeire. Időnkénti szívsebészeti vizsgálatok segíthetnek a problémák korai felismerésében. A szem bizonyos rendellenességei is előfordulhatnak nála valamint hatalmas bundája miatt bizonyos bőrbetegségekre is hajlamos lehet pl. hot-spot.
Illetve nagytestű kutya lévén a gyomorcsavarodás is problémát jelenthet. Erre fontos, hogy odafigyeljünk, hiszen akár végzetes is lehet. Közvetlenül az étkezés után a kutya ne végezzen nagymértékű fizikai aktivitást.
A tibeti masztiff alapvetően nem nagyigényű kutya. Kétrétegű bundával rendelkezik, nehéz, gyapjas aljszőrrel és durva fedőszőrrel. A nagy szőrtakaró azonban nem igényel sok ápolást, nyírni nem szükséges. Szőre nagyon keveset hullik, kivéve egy szezonális vedlést (jellemzően tavasszal vagy nyáron).
Heti néhány alkalommal érdemes átfésülni a bundát, hogy az ne filcesedjen. Már kölyök korától kezdve érdemes hozzászoktatni a fésüléshez, ugyanis ez sarkalatos pontja lesz a közös életeteknek. Ráadásul elég sokféle eszközre lesz szükség majd. A heti fésüléshez egy bontókefére. Vedlési időszakban kell egy fésűgereblye az aljszőr eltávolítására. Nem árt, ha van egy csomóbontó is kéznél. Ha nem figyelsz rá oda ebben az időszakban, a bundája hamar össze tud állni.
A szőrvedlés idejére ajánlott neki természetes sörélesztőt adni, ill. egy lazacolaj kúra is csodát tehet. Egy saras kutya bundája száradása után tisztává válik, ugyanis a kosz kipereg belőle. Fürdetni csak ritkán szükséges, ha nagyon összekoszolná magát. Egyedi szőrzetük miatt ezek a kutyák a hideg éghajlathoz alkalmazkodtak, meleg időben túlmelegedhetnek, ezért a nyári hónapokban óvatosnak kell lenni.
Gondolom nem fogsz meglepődni: az étrendnek kiegyensúlyozottnak és teljesnek kell lennie. Igyekezzünk megfelelő, állati eredetű fehérjét biztosítani az izmaihoz, de nem kell túlzásokba se esni. Hajlamos a hízásra, ezért nem szabad a szükségesnél több tápanyagot adnunk neki.
Ne felejtsd el, hogy szüksége van ízületvédőre, hiszen nagyra fog nőni! Az is fontos, hogy megfelelő mennyiségű, rostokban gazdag táplálékot kapjon, mert ez jótékony hatással van a bélműködésére. Fontos azonban kerülni a gabonaféléket, mesterséges adalékanyagokat.
A felnőtt kutyák energia szükséglete kicsit visszább esik, napi adagja kisebb, mint a labradoroké. Ekkor viszont már nagyszemcséjű, kissé alacsonyabb fehérje tartalmú tápot ajánlanánk neki ha nem barffal etetnéd. A megfelelő méretű rágókákra is gondolnod kell! Hasznos lehet egy kávéfa rágóbot, egy rágóagancs vagy egy borjúlábszárcsont is. Idősödő, 8 év feletti mackóknak pedig az E-vitaminban és szelénben gazdag étrend megfelelő lehet.
A fertőzések elkerülése érdekében rendszeresen ellenőrizni és tisztítani kell a fülüket, szemüket. Emellett körömvágásra (amennyiben körme túlnőtt) is szüksége lehet.
A tibeti masztiff egy rendkívüli erejű és igen erős akaratú kutyafajta, amelyre nagyfokú önállóság jellemző. Évezredeken keresztül arra szelektálták őket, hogy feladataikat önállóan oldják meg, legtöbb esetben emberi segítség nélkül és bármilyen helyzetben el tudják dönteni, hogy az veszélyes lehet-e a gazdára, annak családjára és a gondjaira bízott javakra. Személyiségére mind a mai napig ez a hármasság jellemző: átlagon felüli önállóság, erős őrző védő ösztönök és a család feltétlen tisztelete.
Nagyon fontos számára a következetes nevelés. Intelligenciát és találékonyságot fejlesztettek ki, de hajlamosak arra, hogy makacsságot mutassanak, megvédve saját szemszögüket. Parancsokat képes készséggel követni. Bár szívesen felülbírálja azokat, amennyiben nem látja értelmét az engedelmességnek, nem is engedelmeskedik. Szellemileg mindig független tud maradni. Ilyennek kell elfogadni. Bár gyorsan tanul, de elegendő időre van szüksége a tanuláshoz, hiszen akár évekig eltarthat amíg a jelleme kialakul teljesen.
Családjának és területének védelme mindennél fontosabb számára, hűsége és lojalitása eltántoríthatatlan. Ezért ha nem tudunk neki parancsolni, ennek érdekében bármire képes. Ne hagyjuk hát elfajulni a dolgokat, figyeljünk arra, hogy ne váljon túlságosan territoriálissá.
Fontos számára a nagy hely, legideálisabb egy tágas kerti terület, de alkalmas a házban tartásra is, ha van az udvarhoz közvetlen hozzáférése. A kerítésnek olyannak kell lennie, hogy ne szakítsa meg, ne ugorjon rá. Mozgásigénye átlagos, rendszeres, hosszú futtatásra vagy órákig tartó sétákra nincs szükségük. Ha veszélyt érzékel, ugatással azonnal jelzi. A családjukban élő gyermekekkel ill. más háziállatokkal szemben is kedves, ha megfelelően szocializált.
Mindezen információk ismeretében világos, hogy nem kezdőknek ajánlott kutya, kellő tapasztalatot és sok türelmet, következetességet igényel a tartása. Akinek mindez a birtokában van, nem fog csalódni benne, hiszen határtalan hűségével és az ember iránti elkötelezettségével bárkit elvarázsol.
Források
Eva-Maria Kramer: Elektra kutyakalauz
Szinák János–Veress István: A világ kutyái II.
Szinák János – Veress István: A világ kutyái II.
David Alderton: Kutyák
Magyar és külföldi internetes források
Telefonszám: 06 30 618 2408
Email: tibetifajtamentes@gmail.com
Bankszámlaszám: 11600006-00000001-97613962
IBAN: HU05116000060000000197613962
PayPal: tibetifajtamentes@gmail.com
Tibeti Masztiff Fajtamentő Alapítvány © 2024 Minden jog fenntartva